Waimalu Elementary

Faculty & Staff

Principal
Glen Iwamoto

 

Vice Principal

Stephanie Shigemasa

 

Counselor
Deanne Fu (4-6)
Jeanne Yamane (PK-3)

 

Student Services Coordinator - SSC
Anne Fong

 

Kindergarten
Nicole Satsuma

Anya Oyadomari

1st Grade
Jem Baluscang

Dayle Tamagawa

 

2nd Grade
Geri Young

Deena Chong

Kelli Chong

 

3rd Grade
Raedeen Ishihara

Melloney Brown

 

4th Grade
Shannon Morrison

Colin Kanemoto

Kris Estes

 

5th Grade

Chloe Ludwig

Staci Field

 

6th Grade

Lisa Madela

Christi-Ann Kon

Jason Lagpacan

 

Response to Intervention Coach - RTI
Kathy Burch

 

Curriculum Coach - CC
Sharyl Lynn Fujii

 

Data Coach
Heather Nekoba

 

Science Resource 

Henri Aylward

 

Multi Media/Library
Doreen Tabe

 

English Language Learner - ELL

Ketty Fong

 

Deaf/Hard of Hearing 
Mahealani Palakiko (K-6)

Jeff Stabile (PK)

 

Pre-Kindergarten Teachers
Robyn Maunupau

Melanie Calleon

Jeff Stabile

 

Learning Resource Teachers
Erinne Pang

Diane DeCorte
Sade Myers
Katie O'Meara

Rita Wilcox

Rina Okada
Kasey Ingram

 

Parent Facilitator (Parent Community Networking Center - PCNC)
Ale Anakalea

 

Hawaiian Studies
Jaymee Nugal

 

School Administrative Services Assistant - SASA
Roxane Martinez

 

Office Assistants
Kacie Kurisu
Lydia Lorenzo

 

Student Services Coordinator Assistant
Kathy Young

 

Health Aide
Harrilynn Correia

 

School Based Behavioral Health - SBBH
Jeanette Manago

 

Data Processing User Support Technician - DPUST
Danette Cordeiro

 

Speech & Language Pathologists

Kelci Santiago

Kasey Sato

 

Speech Aide
Amy Sackett

 

Educational Assistants

Alicia Bolosan

Janelle Gugudan

Rose Jeremiah

Roy Kimura

Lydia Luat

Jodie Matsuda

Wealth Miarecki

Erik Nugal

Jaymee Nugal

June Rapoza
Sue Spencer
Lisa Tamura

  

Part Time Teacher/Paraprofessional Tutor - PTT/PPT

Jeri Byerly

Jo Lynn Okamoto

Gladys Kawelolani

Lisa Oxentine

Arnold Madela

Napua Kaneshiro

Kelly Quemado

Maggie Alesna

 

 

Irene Wong - ELL

Cora Fonseca - ELL

 

Deaf/Hard of Hearing Educational Assistants
Shannon Keama

 

Deaf/Hard of Hearing Paraprofessional Tutors

Ana Perez

Sabrina Saunoa

 

Educational Interpreters

 

Cafeteria

Pam Yuen

Prudencio Bautista

Patrick Celebrado

Mario Cortez

 

Meal Ticket

Gladys Kawelolani

 

Lunch Supervisors
Shinde Ching

Gerry Ornellas

Lisa Oxentine

 

Custodial
Prescilo Root
Imelda Aquino
Andres Juan
Susan Yi

 

Classroom Cleaners
Jasmine Boteilho-Ramos
Ryan Momohara

 

District Itinerant Teachers
Susanna Caldwell

Esther Choi

Beth Henggeler

Nathaniel Kalei

Rae Loui

Michael Nelson

Diane Ogata

Jan Takamiya

 

A+ Afterschool Program
Teresita Pasion